Училище посланик

„1 час за Европа“ – младшите посланици на ЕП събраха учениците около европейските ценности
08.05.2026 г.
Паралелно с Деня на самоуправлението младшите посланици на Европейския парламент проведоха инициатива, посветена на Деня на Европа.
В рамките на срещата учениците представиха основни факти за Европейския съюз, историята на 9 май и значението на европейското гражданство. Акцент беше поставен върху ценности като мир, свобода, толерантност, сътрудничество и солидарност.
Повече за събитието може да прочетете на линка 

Младшите посланици при ПГТЕ Христо Ботевс учебна дейност, посветена на Европейския съюз в нашето ежедневие
26.01.2026 г.

Младшите посланици при ПГТЕ „Христо Ботев“ реализираха интерактивна учебна дейност, посветена на темата „Европейският съюз и влиянието му върху нашето ежедневие“. Инициативата имаше за цел да повиши информираността на учениците относно ролята на ЕС и конкретните ползи от членството на България в него.

В хода на занятието бяха засегнати актуални и значими теми, свързани със защитата на потребителите, правата на работещите, опазването на околната среда и технологичните стандарти в Европейския съюз. Учениците обсъдиха примери като премахването на таксите за роуминг, задължителната двугодишна гаранция за електронни устройства, маркировката „CE“ за безопасност на продуктите, правото на платен годишен отпуск, както и мерките на ЕС за намаляване на пластмасовите отпадъци и насърчаване на възобновяемите енергийни източници.

Работата протече под формата на дискусии и дебати, в които участниците обсъждаха, аргументираха и защитаваха свои позиции, свързани с ползите и предизвикателствата пред Европейския съюз. Младшите посланици демонстрираха умения за критично мислене, екипна работа и активно гражданско участие.

Инициативата допринесе за развитието на гражданската култура, комуникативните умения и европейското самосъзнание на учениците, като ги насърчи да осъзнаят значението на европейските ценности и тяхното място като активни и отговорни граждани на Европейския съюз.

На 11.05.2022 г. младшите посланици на Европейския парламент при ПГТЕ „Христо Ботев“, гр.Монтана се включиха в инициативата на Европа Директно, Враца за отбелязване на Европейската година на младежта. Те участваха във викторини, разделени на отбори и показаха отлични познания в отговорите си на въпроси относно културата и историята на Европа.